Uroginekologia

Czy zaglądasz tutaj, ponieważ pojawiły się kłopotliwe dolegliwości ze strony pęcherza? Nietrzymanie moczu podczas kaszlu, śmiechu lub aktywności fizycznej. A może cierpisz na naglące parcia, które zmuszają do szukania co parę chwil toalety, budząc Cię nawet w nocy? Dobrze trafiłaś. W GINEO chętnie rozmawiamy o tematach związanych z uroginekologią, czyli zaburzeniami w oddawaniu moczu u kobiet.

Na początku każdej terapii jest diagnostyka. W uroginekologii jest to szczególnie ważne, ponieważ tylko prawidłowa identyfikacja problemu pozwala na skuteczne leczenie. Wizytę zaczynamy od zebrania szczegółowego wywiadu – wypytamy o dolegliwości, ich początek i zmiany w czasie. Zaproponujemy prowadzenie przez kilka dni dzienniczka mikcji, który pozwala bardziej obiektywnie ustalić charakter zaburzeń. Ważnym elementem jest badanie ginekologiczne – oceniamy wówczas, czy nie doszło do obniżenia narządu rodnego, cewki moczowej i pęcherza. Jako jedni z nielicznych wykonujemy badanie USG dna miednicy, co pozwala jeszcze lepiej zbadać tę okolicę – także w czasie aktywizacji mięśni dna miednicy oraz parcia. Badamy wg wytycznym autorytetu na tym polu – pracującego na terenie Niemiec, prof. Jacka Kociszewskiego.

Często dodatkowym problemem jest obniżenie narządu rodnego – wypadania przedniej lub tylnej ściany pochwy, czy obniżanie się macicy. Potrafimy ocenić nasilenie obniżenia i zaplanować skuteczne, najbardziej optymalne leczenie. Do dyspozycji mamy tutaj leczenie z użyciem dopasowanego pessara kostkowego lub leczenie operacyjne. Wspólnie z Tobą dobierzemy najlepszy sposób postępowania.

W niektórych przypadkach konieczne może być dodatkowe badanie urodynamiczne, które jest komputerową analizą pracy pęcherza i cewki moczowej w czasie napełniania i opróżniania pęcherza. Współpracujemy tutaj z urologami w prywatnej Klinice w Bielsku-Białej, gdzie takie badanie jest możliwe.

Gdy już mamy postawioną diagnozę, możliwe staje się zaproponowanie leczenia. Zwykle rozpoczyna się ono konsultacją fizjoterapeutyczną i treningiem pęcherza oraz mięśni dna miednicy. Współpracujemy ściśle z najlepszymi placówkami w Bielsku-Białej. W niektórych postaciach nietrzymania moczu skuteczne jest leczenie farmakologiczne. W innych pomożemy dobierając odpowiedni pessar – czyli miękki, silikonowy element, który gdy zostanie wsunięty do pochwy, skutecznie podpiera cewkę moczową. W bardziej nasilonych przypadkach konieczny może być zabieg operacyjny. Oferujemy szeroki wachlarz procedur:

  • zabiegi laserowe (MonaLisa Touch)
  • implantacja taśmy podpierającej cewkę moczową (TVT, TOT)
  • operacje podwieszenia cewki sposobem Burcha

Zabiegi te wykonujemy w prywatnej Klinice w Bielsku-Białej.